12 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 finalistów w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2020 poznamy 12 maja 2021 na uroczystej Gali Online.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2020 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez cały luty 2021, a głosowanie internautów rozpoczęło się 18 marca 2021 i trwało do 12 kwietnia 2021 roku. W sumie oddano w nim ponad 7 tysięcy głosów na 62 realizacje architektoniczne.
Jakie realizacje architektoniczne 2020 zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?
W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 1759 głosów wygrał Szklany biurowiec Press Glass Polska k. Częstochowy, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio.
Siedziba firmy Press Glass Polska stanęła w nietypowym dla biurowca otoczeniu, z dala od miejskiej zabudowy. Koncepcja architektoniczna zespołu Tomasza Koniora zakładała powstanie budynku o miękkich kształtach i barwach – takie autorzy uznali za bardziej stosowne dla swojego usytuowania. Wąska, przecięta strumieniem działka i chęć zachowania cennego drzewostanu spowodowały, że budynek założono na planie trójkąta.
W kategorii obiekty prywatne zwyciężył dom Przełamany we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia S3NS Architektura. Realizacja zdobyła 448 głosów.
Dom jednorodzinny powstał na osiedlu Oporów, którego charakter tworzy historyczny układ budynków o niewielkiej skali, kalenicowym układzie dachów skośnych i wąskich frontach. Nowa bryła ma współczesny charakter, a także znacznie większą powierzchnię niż miał poprzednik. Aby jednak nie przytłoczyć skalą sąsiedniej zabudowy, zdecydowano się na rozczłonkowanie sylwety. I tak od ulicy powstała kompozycja dwóch lekko względem siebie przesuniętych form, stanowiących syntezę historycznej sylwety domu; do nich od strony ogrodu dostawiono trzeci element o nowoczesnym, prostym kształcie. Aby nie zaburzać tej kompozycji obok domu, zamiast garażu, powstał podjazd dla aut.
W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło wnętrze biura coworkingowego Chillispaces.com w Krakowie autorstwa pracowni Make It Yours, MAKA Architekci oraz Grupy NONO zdobywając 465 głosów.
Nowo zaprojektowane biuro w Krakowie wyróżnia nie tylko funkcjonalność – na uwagę zasługuje nowoczesna estetyka oparta o wybór wysokiej jakości materiałów i minimalistycznych elementów wyposażenia. Pomieszczenia są jasne i przestronne, a wszystko to uzyskano dzięki zastosowaniu przeszkleń, które w wielu miejscach wykorzystano jako materiał ścian działowych. Duże okna wpuszczają do wnętrza światło, a dzięki usytuowaniu powierzchni biurowej na 9. piętrze budynku, za przeszkleniami rozciąga się panoramiczny widok na okolicę.
W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Magma. Wnętrze zdobyło 460 głosów.
Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Ikoniczne meble, uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto co zastaniemy we wnętrzu mieszkania w Gdańsku inspirowanego modernistyczną estetyką. Przestrzeń zaprojektowana została w sposób klarowny i funkcjonalny. Pomieszczenia wypełnia też dobry design projektu wizjonerów niemieckiego wzornictwa.
W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 197 głosów, wygrał Park uśmiechu we Wrocławiu, zaprojektowany przez pracownię IKROPKA.
Skwer na osiedlu Borek we Wrocławiu przez lata pozostawał zapomniany. Z ideą rewitalizacji tego obszaru wyszli mieszkańcy – niewielki zielony obszar jest dającą oddech wyspą otoczoną zabudową mieszkalną różnej jakości. Park zaprojektowany został w myśl zasady tworzenia parków kieszonkowych. Nieduża przestrzeń miała służyć różnym grupom mieszkańców okolicy – zarówno ludziom, jak i ich pupilom, a także ptakom i dzikim zwierzętom – nietoperzom i jeżom. Zdecydowano o podziale terenu na strefy oraz wykorzystanie nowoczesnej, naturalistycznej stylistyki.
W kategorii ogrody prywatne wygrał ogród na skarpie w Karpicku, opracowany wg projektu pracowni Gardenae zdobywając 278 głosów.
Inspiracją dla stworzenia tego ogrodu był otaczający działkę krajobraz. Bliskie sąsiedztwo jeziora, poranne mgły i łagodnie szumiące trzciny stanowią piękne tło dla ogrodowego wnętrza. Dzięki różnicy wysokości terenu liczącej blisko 4 m, ogród jest wielopoziomowy. Znacznie ułatwiło to wydzielenie poszczególnych stref o różnorakich funkcjach – pojawia się tutaj część relaksu, obszar leśny oraz warzywniak. Ponadto architekci sięgnęli po różne style aranżacyjne, dzięki czemu całość koncepcji nabrała wielopłaszczyznowego wymiaru.
Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.
Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu a zwycięzcom gratulujemy!
Organizator
Patronat honorowy
Patronat honorowy wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pana prof. Piotra Glińskiego. |
|
Patroni medialni
|
||
Współpraca redakcyjna
|
||
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze